Statystyka – samobójstwa na świecie

Niektórzy sądzą, że liczby lepiej odzwierciedlają rzeczywistość. Inni dojdą tylko do wniosku, do którego doszedł przed laty Stalin:

„Śmierć jednego człowieka to tragedia. Śmierć milionów ludzi to statystyka.”

 Dla niektórych matematyka to tylko abstrakcja nie warta naszej uwagi, a statystyka to głupota, bo statystycznie ja i mój pies mamy po trzy nogi. Szukając dalszych wymówek czemu nie warto nawet spoglądać na liczby poniżej, proszę Cię, zatrzymaj się teraz. Zanim przelecisz przez informacje poniżej, weź głęboki oddech. Teraz skup się tylko przez 2 minuty. Przez 2 minuty możesz ujrzeć skalę problemu i prawdopodobieństwo, że to się dzieje w surrealistycznym świecie na planecie X.

 

ŚWIAT

 

25 prób samobójczych występuje na każde dokonane samobójstwo.

4 razy częściej mężczyźni umierają z powodu samobójstwa niż kobiety.

80-90% pacjentów podejmujących leczenie przeciw depresji wychodzi z choroby.

800 000 ludzi umiera w wyniku samobójstwa każdego roku na całym świecie.

40 – tyle średnio sekund mija miedzy samobójstwami na świecie.

1 na 12 młodych ludzi przyznaje się do próby samobójczej.

3. miejsce zajmuje samobójstwo na liście przyczyn śmierci na świecie dla osób w wieku od 15 do 44 lat.

16 na 100 000 osób średnio rocznie umiera z powodu samobójstwa na świecie.

(Źródła: Centers for Disease Control and Prevention. U.S. Department of Health & Human Services, WHO World Suicide Report “Preventing suicide: a global imperative” published in 2014, CDC – Center for Disease Control, WHO – World Health Organization, AAS – American Association of Suicidology, NAMI- National Alliance on Mental Illness, NIMH – National Institute of Mental Health, SMH – Screening for Mental Health)

 

EUROPA

 

1 na 15 Europejczyków cierpi na depresję.

32% ludzi w Europie przynajmniej raz doświadczyło depresji.

14% Europejczyków doświadczyło depresji przynajmniej trzy raz lub więcej.

15:1 to stosunek prób samobójczych do skutecznej próby samobójczej.

5 razy częściej w Europie mężczyźni umierają z powodu samobójstwa niż kobiety.

9 na 10 osób cierpiących na choroby psychologiczne odczuwa ze strony społeczeństwa dyskryminacje i poniżenie.

(Źródła: WHO World Suicide Report “Preventing suicide: a global imperative” published in 2014, WHO Publication – “Injuries in Europe: a call for public health action” (2014)

 

POLSKA

 

1,7 razy to wzrost punktów procentowych samobójstw wśród osób poniżej 24. roku życia w latach 2012-2014 w Polsce (z 1271 do 2213).

Liczba samobójstw z roku na rok jest większa.

24 miejsce zajęła Polska w roku 2012 w rankingu częstotliwości dokonywania samobójstw w skali całego świata.

568 miejsc przypada dla osób dokonujących prób samobójczych w szpitalu psychiatrycznym na 100 000 ludzi w Polsce.

5 psychiatrów przypada w Polsce na 100 000 ludzi.

 

(Źródła: WHO World Suicide Report “Preventing suicide: a global imperative” published in 2014, WHO Publication – “Injuries in Europe: a call for public health action” (2014), statystyki sporządzone przez Główny Urząd Statystyczny w Warszawie)

Skąd te liczby? Spoglądając na źródła możemy każdą z podanych liczb sprawdzić na oficjalnej stronie wymienionych organizacji lub odnaleźć je w publikacjach przygotowanych przez te organizacje. Zamiast szczegółowego opisu jednostki z której czerpaliśmy informacje, zanalizujemy źródła, w których jest ta liczba przedstawiona. Informacje o podanych organizacjach z łatwością można odszukać w wyszukiwarce oraz poznać wiele szczegółów na ich temat. Niestety, dokładna analiza liczb jest w języku angielskim na ich oficjalnych stronach, lecz informacje o samych organizacjach bezproblemowo można odnaleźć w języku polskim.

Większość podanych liczb jest wyliczona przez specjalistów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Swoje badania przedstawiają w raportach, które ukazują od rocznych podsumowań do kilkuletnich, a nawet kilkunastoletnich. Oprócz raportów przygotowują też plany przeciwdziałania szkodliwym zjawiskom. Obserwacja, analiza, sporządzanie statystyk oraz zbieranie informacji to m.in. jedne z głównych zadań WHO. Raporty i plany powstają dzięki międzynarodowej działalności ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, jak również dzięki współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami na świecie.

Oto lista niektórych wybranych przez nas raportów. Niestety, większość raportów jest dostępna tylko w języku angielskim. Niektóre są przetłumaczone na język rosyjski, chiński, japoński, fiński, niemiecki, francuski, hiszpański, arabski. Mają one na celu zwrócenie uwagi na tematykę samobójstw, lepsze zrozumienie jej oraz zapoznanie się z metodą przeciwdziałania. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

http://www.who.int/mental_health/suicide-prevention/world_report_2014/en/ http://www.who.int/mental_health/publications/mental_health_atlas_2011/en/ http://www.who.int/mental_health/evidence/atlas/mental_health_atlas_2014/en/ http://www.who.int/mental_health/suicide-prevention/pesticides_community_interventions/en/ http://www.who.int/mental_health/publications/action_plan/en/ http://www.who.int/gho/publications/world_health_statistics/2016/en/ http://www.who.int/gho/publications/mdgs-sdgs/en/

 

opracowała:  Eliza Możdżer, wolontariuszka Kampanii Zobacz… JESTEM

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: