List skierowany do mediów

Szanowni Państwo,

Jesteśmy fundacją Zobacz… Jestem, która zajmuje się profilaktyką samobójstw wśród dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Piszemy do Państwa ze względu na ostatnie przykre wydarzenie, jakim było samobójstwo Chestera Benningtona (wokalisty zespołu Linkin Park). Jako strona na portalu społecznościowym docieracie Państwo do wielu ludzi. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na sposób w jaki przekazujecie informacje na temat samobójstw. Jest to tragiczne wydarzenie, które nie powinno być obiektem sensacji. Posty które zawierają informacje na temat miejsca samobójstwa, sposobu w jaki ktoś popełnił samobójstwo oraz jaki był stan psychiczny tej osoby wytwarzają niebezpieczny schemat. Poprzez taki gotowy zestaw zachowań wiele osób może odebrać sobie życie. Takie zjawisko jest nazywane efektem Wertera.

„Efekt Wertera – znaczący wzrost samobójstw spowodowany nagłośnieniem w mediach samobójstwa znanej osoby. Informacje o samobójstwach oraz ich opisy zamieszczane w mediach mogą spowodować naśladownictwo.”

Chcemy zwrócić uwagę na to, że takie posty mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego prosilibyśmy, aby Państwo pisali o samobójstwie w jak najmniej sensacyjny sposób. Prosimy również, o zastosowanie się do standardów Światowej Organizacji Zdrowia.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zalecamy zapoznać się z poniższymi linkami:

http://zobaczznikam.pl/jak-informowac-o-samobojstwie-informacja-dla-dziennikarzy-reporterow-organizacji-pozarzadowych-i-wszystkich-ktorzy-przekazuja-infor/

http://www.who.int/mental_health/prevention/suicide/resource_media.pdf

Pozdrawiamy,

Zespół Zobacz… Jestem

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: